Цікавинки рослинного світу
Граб звичайний Carpinus betulus L. Родина Березові
Мандруючи П'ятничанською екологічною стежиною, можна познайомитися з постійним супутником дуба – грабом звичайним. Граб разом із дубом є основними породами подільських дібров (груди). Та мало хто знає про це корисне дерево.
Граб звичайний - дерево з гладенькою майже чорною корою. Саме завдяки цій особливості, його легко розпізнати і в безлистому стані. Дорослі екземпляри можуть досягати у висоту до 30 м, а діаметр при цьому становить не більше 40-ка см. Квітує в березні, сережки на кінцях молодих гілок з’являються одночасно з листками, запилюється вітром. Але треба знати, шо пилок граба може викликати алергію. Тому збираючись на прогулянку до весняного лісу, про цю особливість дерева потрібно пам’ятати. Зрілого віку граб досягає у 15 -20 років. Живе 150 років, але є екземпляри, що досягають 300-річного віку. Нараховується понад 30 видів листяного дерева граб: кавказький, приморський, каролінський, граб Турчанінова, віргінський, чорний граб та інші.
Рослина декоративна, дубильна. Деревина граба тверда, щільна, важка, блискуча добре полірується. З неї виготовляють деталі до машин, музичні інструменти, паркет, ткацькі човники, столярно – товарні вироби. При горінні деревини не виділяється дим, тому використовується у гончарстві та пекарській справі. Ще у стародавньому Херсонесі вугіллям з цього дерева заправляли жаровні. З листків добувають дубильні речовини та ефірну олію з приємним фруктовим запахом. Використовують у виробництві лікерів. Плоди граба містять жирну олію, з якої виробляють оліфи, а фарбою з кори забарвлюють вовну в жовтий колір. Плодами граба (бурий горіх) люблять ласувати лісові мешканці: білки, миші. Граб високо цінується як фіто меліоративна порода. Добре використовується для живоплотів, очищає повітря та поглинає шум.
Особливо красиво граб виглядає восени: листя стають жовтими, червоними, оранжевими, бордовими. Ідіть до лісу та милуйтеся природою рідного краю.