Лаванда – душа Провансу
Батьківщиною лаванди вважається Середземномор`я. Але лаванда зростає від Канарських островів до Аравії і Східної Індії.
Лаванда є вічнозеленим напівчагарником, деякі види (англійська або гостролиста лаванда) досягають в середньому 80 см у висоту, а сам кущик має в діаметрі близько метра, є і карликові - до 30 см у висоту, але є і гіганти - досягають 2 м у висоту і півтора в ширину і квіти у них великі (це в основному гібриди).
З лаванди використовують всі надземні частини - квіти, листя, стебла. Звичайно ж, квіти використовують в більшій кількості, так як в суцвіттях міститься більше ефірної олії (1,2 - 2,3%), ніж в листках і стеблах. Квіти лаванди, свіжі або висушені, мають їдкий, пряно-гіркий смак. Їх використовують в практичній медицині через 7-10 днів після цвітіння. Збирають лаванду в період її масового цвітіння, коли розпускається 50% квіток - в цей час їх забарвлення і аромат найбільш сильний. Період цей настає в кінці червня - початку липня, тому вважалося, що найкраще збирати рослину в День Івана Купали, коли всі рослини досягають піку своїх магічних сил.
Лаванда має заспокійливу дію валеріани і протизапальну дію шавлії, але при цьому має приємний аромат. Крім того, вона має знеболюючу дію при мігрені, спазмах головного мозку, головних болях.
В емоційній сфері, лаванда знімає перепади настрою, утихомирює гнів, приносить спокій і ясність, підвищує концентрацію уваги, захищає розум від «атак» всяких образ і стресів. Усуває перезбудження, безсоння, плаксивість і істеричні реакції. Як косметичний засіб використовують ефірну олію лаванди для догляду за шкірою будь-якого типу, так як лаванда володіє омолоджуючим впливом і балансуючим ефектом. Крім того, чудово очищає, живить і зволожує шкіру, покращує мікроциркуляцію, знімає роздратування і лущення.
Для ароматизації приміщення застосовують спеціальні свічки з лаванди. Крім того, для лікування використовують лавандовий чай і лавандовий мед.
Французький письменник Жан Жіоно говорив: «Лаванда - душа Провансу». І це справді так, адже неможливо уявити південь Франції без його живописних лавандових полів. Період цвітіння так званого «блакитного золота» триває з червня по серпень в залежності від сорту, клімату і місця розташування. Колір рослини визначають пора цвітіння і погода в регіоні. З давніх-давен бузкові поля, всипані маленькими акуратними будиночками і деревами, залучають в тутешні місця фотографів і художників з усього світу, кожен з яких прагне відобразити в своїх творіннях красу провансальських пейзажів. Сьогодні «блакитне золото» культивується багатьма фермерами, більшість з яких живуть виключно її вирощуванням, вдосконалюючи якість і вид рослини. У Провансі лаванда символізує місцеву історію і красу. Незважаючи на досить високий щорічний урожай, в рідних краях їй завжди знаходять застосування в різних сферах. Деякі ресторани навіть застосовують її в приготуванні оригінальних страв, щоб додати місцевій кухні особливого шарму. У таких закладах спробувати лаванду на смак можна, замовивши лавандовий сорбет, печиво або мед. У природних умовах в знаменитій історичній області Франції, Провансі, зростає два види бузкової рослини - лавандіна і лаванда. Лавандіна зростає на полях, що лежать на висоті нижче 600 метрів над рівнем моря. Він, як правило, призначений для функціональної парфумерії - виготовлення мила, крему і чистячих засобів. Лаванда ж виростає на висоті більше 700-800 метрів. В основному вона вирощується для створення ефірних олій.
Помилуватися красою лавандової тераси, сфотографуватися на її фоні та відчути її чарівний аромат можна і в нас, на Вінницькій обласній станції юних натуралістів.