Бородата агама (Pogona vitticeps)
Бородата агама (Pogona vitticeps)
Отримала свою назву через характерний шийний мішок, який в моменти небезпеки або шлюбного загравання роздувається, набуваючи темного забарвлення. У забарвленні переважають жовтуваті, сірі або коричневі тони. Колір може змінюватися в залежності від температури і стану тварини. У дорослих малюнок практично відсутній, у молодих плями і смуги на спині і боках утворюють правильні геометричні візерунки.
Поширена в Австралії – напівпустелі, рідколісся і кам'янисті місцевості (внутрішні райони Австралії ніде не виходить на морське узбережжя).
Розміри дорослої особини можуть досягати 50-60 сантиметрів. Тіло має сплюснуту еліпсоїдну форму, довжина хвоста в півтора рази перевищує довжину тіла. Завдяки незвичайній будові луски, бородата агама має екзотичний і хижий вид. Луска у вигляді колючих шипів розташована по тілу ящірки рядами, переважно з боків, збільшуючи тим самим видимі розміри тіла. Голова має трикутну форму і обрамлена колючками, з боків розташовані слухові отвори. У моменти появи загрози, ящірка розплющує своє тіло, роздуває «бороду» і відкриває пащу - така поведінка візуально збільшує розміри агами і відлякує ворогів.
Посушливі пустельні і напівпустельні біотопи, сухі ліси, кам'янисті напівпустелі, чагарникові зарості. Веде наземний і напівдеревний спосіб життя. Активність денна. Для укриття риє нори, використовує нори інших тварин, купи каміння, ущелини біля коріння дерев і кущів. У жарку пору або ховається в укриттях, або може невисоко підійматися на дерева і чагарники, де відпочиває в зоні відносного провітрювання. Агами дотримуються своїх територіальних ділянок.
У самців хвіст помітно потовщений біля основи. Горло (борода) дорослих самців в «шлюбний» період темно-синього або чорного кольору, у самок - оранжевого або світло-коричневого.
Бородата агама переважно веде хижий спосіб життя. Харчується комахами. Поки ящірка молода, в її раціон входить рослинної їжі всього 20% раціону, а 80% - тваринна. Коли агама стає дорослою, то раціон повинен бути навпаки. Оскільки агами цього виду живуть переважно в посушливих місцях, вологу вони отримують через їжу. Під час дощу бородата агама нахиляє тіло вперед і п'є воду, що стікає по тілу.
Статевозрілими агами стають на 2 році життя. Яйцекладний вид.
Тривалість життя до 7-9 років.
За даними австралійських дослідників, слина бородатої агами містить слабку отруту.