Бородата агама (Pogona vitticeps)

Бородата агама (Pogona vitticeps)

 Отримала свою назву через характерний шийний мішок, який в моменти небезпеки або шлюбного загравання роздувається, набуваючи темного забарвлення. У забарвленні переважають жовтуваті, сірі або коричневі тони. Колір може змінюватися в залежності від температури і стану тварини. У дорослих малюнок практично відсутній, у молодих плями і смуги на спині і боках утворюють правильні геометричні візерунки.

Поширена в Австралії – напівпустелі, рідколісся і кам'янисті місцевості (внутрішні райони Австралії ніде не виходить на морське узбережжя).

Розміри дорослої особини можуть досягати 50-60 сантиметрів. Тіло має сплюснуту еліпсоїдну форму, довжина хвоста в півтора рази перевищує довжину тіла. Завдяки незвичайній будові луски, бородата агама має екзотичний і хижий вид. Луска у вигляді колючих шипів розташована по тілу ящірки рядами, переважно з боків, збільшуючи тим самим видимі розміри тіла. Голова має трикутну форму і обрамлена колючками, з боків розташовані слухові отвори. У моменти появи загрози, ящірка розплющує своє тіло, роздуває «бороду» і відкриває пащу - така поведінка візуально збільшує розміри агами і відлякує ворогів.

Посушливі пустельні і напівпустельні біотопи, сухі ліси, кам'янисті напівпустелі, чагарникові зарості. Веде наземний і напівдеревний спосіб життя. Активність денна. Для укриття риє нори, використовує нори інших тварин, купи каміння, ущелини біля коріння дерев і кущів. У жарку пору або ховається в укриттях, або може невисоко підійматися на дерева і чагарники, де відпочиває в зоні відносного провітрювання. Агами дотримуються своїх територіальних ділянок.

У самців хвіст помітно потовщений біля основи. Горло (борода) дорослих самців в «шлюбний» період темно-синього або чорного кольору, у самок - оранжевого або світло-коричневого.

Бородата агама переважно веде хижий спосіб життя. Харчується комахами. Поки ящірка молода, в її раціон входить рослинної їжі всього 20% раціону, а 80% - тваринна. Коли агама стає дорослою, то раціон повинен бути навпаки. Оскільки агами цього виду живуть переважно в посушливих місцях, вологу вони отримують через їжу. Під час дощу бородата агама нахиляє тіло вперед і п'є воду, що стікає по тілу.

Статевозрілими агами стають на 2 році життя. Яйцекладний вид.

Тривалість життя до 7-9 років.

За даними австралійських дослідників, слина бородатої агами містить слабку отруту.

Інші статті
Монстера – одна з найбільш яскравих представниць рослинного світу тепличного господарства Вінницької обласної станції юних натуралістів. Репутація
Батьківщиною лаванди вважається Середземномор`я. Але лаванда зростає від Канарських островів до Аравії і Східної Індії. Лаванда є вічнозеленим
Граб звичайний Carpinus betulus L. Родина Березові Мандруючи П'ятничанською  екологічною стежиною,  можна познайомитися з постійним
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування