Рослини – символи України. Дуб звичайний (Quercus robur, родина Букові)

Світ рослин життєво необхідний для людей. Протягом тисячоліть рослини використовувалися людьми в різних сферах діяльності. Обряди і повір'я, пов'язані з деревами, травами і квітами, доносять відгомін  уявлень наших предків про навколишню природу. Особливе місце займають рослини – символи. Особливе місце в цьому переліку займає дуб звичайний (Quercus robur, родина Букові)

Ще в сиву давнину люди поклонялися дубові, вірячи в його чудодійну силу. У Стародавній Греції дубова гілка була ознакою могутності роду. Дубовими гілками нагороджували найхоробріших воїнів і полководців. Старі гіллясті дуби жреці оголошували священним. Під ними приносили жертви богам, складали пророцтва.

   Особливо далеко поширилась слава про священний дуб Зевса, що ріс біля міста Додона в Епірі. Під цим дубом жреці влаштовували знаменитий Додонський ораку, де за шелестінням листя та коливанням гілок пророкували відвідувачам їхнє майбутнє.

   У римській міфології дуб пов’язували з ім’ям верховного бога Юпітера. Давньоримський історик Пліній старший писав, що дуби «…незаймані віками, однолітки Всесвіту.  Вони вражають своєю безсмертною долею, як найвеличніше чудо світу.»

   У стародавніх слов’ян дуб також був священним деревом. Слов’яни вірили, що дуби росли ще до того як був створений світ. « У той час, коли не було ні землі, ні неба , тільки саме синє море, - розповідається в одній легенді, - серед цього моря стояло два дуби, а на тих дубах сиділи два голуби. Птахи опустилися на дно моря, добули піску та каміння, із них створили небо і небесні світила.»

В давнину у  слов’ян дуб був символом слов’янського язичницького верховного бога Перуна — володаря вогню та блискавки, покровителя вояків та ковалів. Було також поширене вірування, що у дубах мешкають душі померлих предків. Це уявлення підтверджується реальним фактом давніх поховань у лісах, зокрема, дубових, — на деревах і під деревами. У легендах і казках давніх слов’ян дуб найчастіше є сакральним місцем, із яким пов’язана доля людини і біля якого здійснюються вирішальні для героїв події.

Дуб шанували і як дерево родючості; зберігся звичай садити дубок при народженні дитини. Українці саджали дуб на могилах або в пам’ять про померлих чоловіків — старійшин роду, мудреців народу, видатних суспільно-політичних діячів та полководців.

Ось яке важливе значення має дуб не лише для українського народу.

Інші статті
Маїсовий полоз (Pantherophis guttatus) Плямистий повзаючий полоз, або червона щуряча змія – неотруйна змія родини вужеподібних, що мешкає в
Курчавоволосий павук-птахоїд (Brachipelma albopilosum) Птахоїди населяють всі континенти, крім Антарктиди. Отрута слаботоксична. Заборонено
Еублефар плямистий (Eublepharis macularius) Довжина тіла становить від 25 до 30 см, самки трохи менше. Забарвлення варіює від жовтого до